Start list provvisoria
MOVISTAR TEAM
ALEJANDRO VALVERDE
WINNER ANDREW ANACONA GOMEZ
JORGE ARCAS PEñA
CARLOS ALBERTO BETANCUR GOMEZ
IMANOL ERVITI OLLO
MIKEL LANDA MEANA
MARC SOLER
R ANDREY AMADOR BIKKAZAKOVA
R HECTOR CARRETERO
UAE TEAM EMIRATES ✓
DANIEL MARTIN
MATTEO BONO
RUI ALBERTO FARIA DA COSTA
MANUELE MORI
ALEKSANDR RIABUSHENKO
RORY SUTHERLAND
DIEGO ULISSI
TEAM SKY
WOUT POELS
EGAN ARLEY BERNAL GOMEZ
TAO GEOGHEGAN-HART
SERGIO LUIS HENAO MONTOYA
VASILI KIRYIENKA
MICHAL KWIATKOWSKI
GIANNI MOSCON
R OWAIN DOULL
R DIEGO ROSA
R PAVEL SIVAKOV
R GERAINT THOMAS
TEAM SUNWEB
TOM DUMOULIN
JOHANNES FRÖHLINGER
SIMON GESCHKE
CHAD HAGA
CHRISTOPHER HAMILTON
MICHAEL MATTHEWS
SAM OOMEN
R JAI HINDLEY
R LENNARD HOFSTEDE
R ROY CURVERS
BAHRAIN – MERIDA
VINCENZO NIBALI
ENRICO GASPAROTTO
JON IZAGIRRE INSAUSTI
GORKA IZAGIRRE INSAUSTI
FRANCO PELLIZOTTI
DOMENICO POZZOVIVO
GIOVANNI VISCONTI
R HERMANN PERNSTEINER
R GREGA BOLE
R MARK PADUN
R YUKIYA ARASHIRO
QUICK – STEP FLOORS
JULIAN ALAPHILIPPE
REMI CAVAGNA
PHILIPPE GILBERT
BOB JUNGELS
ENRIC MAS
MAXIMILIAN SCHACHMANN
PIETER SERRY
R EROS CAPECCHI
R JAMES KNOX
AG2R LA MONDIALE
ROMAIN BARDET
MIKAEL CHEREL
BENOIT COSNEFROY
AXEL DOMONT
BEN GASTAUER
CYRIL GAUTIER
ALEXIS VUILLERMOZ
R JAN BAKELANTS
R PIERRE-ROGER LATOUR
R MATHIAS FRANK
MITCHELTON –
SCOTT
MICHAEL ALBASINI
JACK HAIG
DAMIEN HOWSON
DARYL IMPEY
CHRISTOPHER JUUL-JENSEN
ROMAN KREUZIGER
MIKEL NIEVE ITURRALDE
R LUCAS HAMILTON
R CARLOS VERONA
R SVEIN TUFT
TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B
CANNONDALE
RIGOBERTO URAN
LAWSON CRADDOCK
ALEX HOWES
DANIEL FELIPE MARTINEZ POVEDA
LOGAN OWEN
PIERRE ROLLAND
MICHAEL WOODS
R NATHAN BROWN
R BRENDAN CANTY
R KIM MAGNUSSON
R SIMON CLARKE
BORA – HANSGROHE
RAFAL MAJKA
CESARE BENEDETTI
DAVIDE FORMOLO
PATRICK KONRAD
JAY MCCARTHY
GREGOR MÜHLBERGER
CHRISTOPH PFINGSTEN
R PETER KENNAUGH
R PAWEL POLJANSKI
R ALEKSEJS SARAMOTINS
R ANDREAS SCHILLINGER
BMC RACING TEAM
DYLAN TEUNS
ALBERTO BETTIOL
PATRICK BEVIN
DAMIANO CARUSO
ALESSANDRO DE MARCHI
KILIAN FRANKINY
SIMON GERRANS
R JOSEPH ROSSKOPF
R TOM BOHLI
R NICOLAS ROCHE
R LOÏC VLIEGEN
ASTANA PRO TEAM
JAKOB FUGLSANG
OMAR FRAILE MATARRANZ
HUGO HOULE
TANEL KANGERT
MORENO MOSER
MICHAEL VALGREN ANDERSEN
DAVIDE VILLELLA
R DARIO CATALDO
R LAURENS DE VREESE
R DANIIL FOMINYKH
R ANDREY GRIVKO
TREK – SEGAFREDO
BAUKE MOLLEMA
JULIEN BERNARD
GREGORY DANIEL
FABIO FELLINE
MICHAEL GOGL
TSGABU GEBREMARYAM GRMAY
RÙBEN GUERREIRO
R TOMS SKUJINS
GROUPAMA – FDJ
VALENTIN MADOUAS
RUDY MOLARD
ANTHONY ROUX
ROMAIN SEIGLE
BENOIT VAUGRENARD
ARTHUR VICHOT
LÉO VINCENT
R BRUNO ARMIRAIL
R DAVIDE CIMOLAI
R BENJAMIN THOMAS
COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
JESUS HERRADA LOPEZ
GUILLAUME BONNAFOND
NICOLAS EDET
JOSE HERRADA LOPEZ
LUIS ANGEL MATE MARDONES
STÉPHANE ROSSETTO
JULIEN SIMON
R ANTHONY PEREZ
R DANIEL NAVARRO GARCIA
R DANIEL TEKLEHAIMANOT
LOTTO SOUDAL
TIESJ BENOOT
BJORG LAMBRECHT
TOMASZ MARCZYNSKI
MAXIME MONFORT
TOSH VAN DER SANDE
JELLE VANENDERT
TIM WELLENS
R REMY MERTZ
R JAMES SHAW
TEAM DIMENSION DATA
TOM-JELTE SLAGTER
NATNAEL BERHANE
STEPHEN CUMMINGS
SCOTT DAVIES
JACQUES WILLEM JANSE VAN RENSBURG
BENJAMIN KING
SERGE PAUWELS
R IGOR ANTON HERNANDEZ
R MERHAWI KUDUS GHEBREMEDHIN
R AMANUEL GHEBREIGZABHIER WERKILUL
R LOUIS MEINTJES
AQUA BLUE SPORT
LAWRENCE WARBASSE
MARK CHRISTIAN
EDWARD DUNBAR
LASSE NORMAN HANSEN
MICHEL KREDER
CASPER PEDERSEN
CALVIN WATSON
R AARON GATE
R PETER KONING
R STEFAN DENIFL
R CONOR DUNNE
TEAM FORTUNEO – SAMSIC
WARREN BARGUIL
ELIE GESBERT
ROMAIN HARDY
KEVIN LEDANOIS
AMAEL MOINARD
LAURENT PICHON
FLORIAN VACHON
R BRICE FEILLU
R FRANCK BONNAMOUR
TEAM LOTTO NL – JUMBO
ROBERT GESINK
FLORIS DE TIER
BERT JAN LINDEMAN
PAUL MARTENS
ANTWAN TOLHOEK
JOS VAN EMDEN
DANNY VAN POPPEL
R DAAN OLIVIER
R BRAM TANKINK
R KOEN BOUWMAN
TEAM KATUSHA ALPECIN
ILNUR ZAKARIN
MAXIM BELKOV
IAN BOSWELL
JOSÉ GONCALVES
NATHAN HAAS
ROBERT KISERLOVSKI
MAURITS LAMMERTINK
R WILLEM JAKOBUS SMIT
R STEFF CRAS
R MATTEO FABBRO
R TIAGO MACHADO
WANTY – GROUPE GOBERT
GUILLAUME MARTIN
JÉRÔME BAUGNIES
THOMAS DEGAND
ODD CHRISTIAN EIKING
XANDRO MEURISSE
MARCO MINNAARD
DION SMITH
R SIMONE ANTONINI
R FABIEN DOUBEY
R ANDREA PASQUALON
R KEVIN VAN MELSEN
DIRECT ENERGIE
LILIAN CALMEJANE
JEREMY CORNU
FABIEN GRELLIER
JONATHAN HIVERT
AXEL JOURNIAUX
ROMAIN SICARD
REIN TAARAMÄE
R BRYAN NAULEAU
R PAUL OURSELIN
R PERRIG QUEMENEUR
SPORT VLAANDEREN – BALOISE
BENJAMIN DECLERCQ
KEVIN DELTOMBE
THOMAS SPRENGERS
DRIES VAN GESTEL
PREBEN VAN HECKE
KENNETH VAN ROOY
AARON VERWILST
R AIME DE GENDT
R EMIEL PLANCKAERT
R MATHIAS VAN GOMPEL
R PIET ALLEGAERT
WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC
MAXIME VANTOMME
THOMAS DERUETTE
JUSTIN JULES
JULIEN MORTIER
DIMITRI PEYSKENS
LUDOVIC ROBEET
ANTOINE WARNIER
R SÉBASTIEN DELFOSSE
R KEVYN ISTA
R FRANKLIN SIX
R CHRISTOPHE MASSON